Hogyan szoktassuk gyorsan szobakennelhez a kutyánkat?

Megosztás

A szobakennelhez szoktatás ijesztőnek tűnhet, de ezzel a három egyszerű lépéssel kutyája kedvenc helyévé varázsolhatja a házban.

Sok gazdi lelkiismeret-furdalást érezhet, ha beteszi kedvencét egy kennelbe, mert úgy gondolják, hogy kegyetlenség bezárni kutyájukat egy ilyen kicsi helyre. Ha Ön is így érez, gondoljon arra, hogy még a legtársaságibb kutyának is szüksége van egy saját helyre. A beltéri kennelek nemcsak, hogy kényelmes helyet biztosítanak kedvence számára, de egy olyan rejtek érzetét is keltheti, amilyet például szelídítetlen őseik, a farkasok is építettek volna a vadonban. A kennel biztonságérzetet ad kedvencének, és a szeparációs szorongással küzdő kutyák életét is könnyebbé teheti.

Miért érdemes szobakennelhez szoktatnia kutyáját?

A kennel nemcsak a szeparációs szorongás enyhítésében segíthet, hanem:

  • Segíthet a szobatisztaság kialakításában (kutyája nem valószínű, hogy bepiszkítja azt a helyet, ahol alszik, és ezzel valószínű, hogy jelezni fogja, amikor ki kell mennie).
  • Felkészítheti az állatorvosnál tett látogatásokra és a kennelben való utazásra.
  • Biztonságos helyet adhat kutyájának, amikor feszült vagy rémült, például tűzijáték vagy hangosabb összejövetelek idején.

Válasszon megfelelő méretű kennelt kutyája számára!

A méret fontos szempont, amikor szobakennelt vásárol. Legyen elég nagy ahhoz, hogy fel tudjon benne állni akkor is, amikor már felnőtt. Amennyiben kölyökkutyának vásárol, kedvence már felnőtt méretét és súlyát kell szem előtt tartania.

Mérje le kutyája hosszát, magasságát, valamint jelenlegi súlyát, és járjon utána, hogy várhatóan mennyi lesz a súlya később, kifejlett korára.

Sok kennelhez járhatnak kivehető térelválasztók, melyek alkalmassá teszik azokat egy kisebb kölyökkutya számára is. A legtöbb kölyökkutyának azért kell kisebb ketrec, mert így elkerülhető, hogy a kennel egyik végét vécének, a másik végét pedig alvásra használja. Az elválasztók eltávolíthatók, miután a kutya már elég nagyra nőtt a teljes méretű kennelhez.

Útmutató a kennelhez szoktatáshoz

1. lépés: Tegye kényelmessé a helyet

Miután megvette a kennelt, tegye kényelmes hellyé kutyája számára. Helyezzen be pár puha takarót, vagy néhányat kutyája kedvenc játékából, hogy bátorítsa kis kedvencét az új ketrec felfedezésére. Ha kutyája ismerős takarót vagy játékot talál bent, nagyobb eséllyel mehet be. Miközben bent van, tartsa nyitva valamivel a kennel ajtaját, nehogy becsapódjon, és kutyája megrémüljön. Hagyja nyitva a kennel ajtaját pár napig, hogy kutyájának legyen lehetősége hozzászokni.

Előfordulhat, hogy kezdetben kutyáját nem érdekli a kennel. Ez esetben tegyen be néhány jutalomfalatot (miközben kutyája figyeli), hogy becsalogassa. Ha ez sem működik, készítsen egy ösvényt például kenyérmorzsából, amely a kennel ajtajához vezet. Helyezze a falatokat minél mélyebben a kennel belsejébe, hogy kutyának teljesen be kelljen mennie értük.

Ezekkel a lépésekkel elérheti, hogy kutyája pozitív dolgokat társítson a kennelhez.

2. lépés: Használja az etetőtálat

Mikor már kutyája rendszeresen bejár a kennelbe a jutalomfalatokért, jöhet a következő lépés: az etetőtál behelyezése. Ezt teheti például így:

  1. Helyezze be az etetőtálat a kennelbe, hogy ezzel bátorítsa kutyáját a kennelben való rendszeres étkezésre.
  2. Előfordulhat, hogy kedvence először vonakodni fog, de csak idő kérdése, míg a bizonytalanság helyett az ételt választja.
  3. Miután kutyája hozzászokott a kennelben való rendszeres étkezéshez, óvatosan és csendesen próbálja meg bezárni az ajtót, miközben eszik. Ez egy kicsit megdöbbentő lépésnek tűnhet, de kutyája valószínűleg észre sem fogja venni.
  4. Előfordulhat, hogy kutyája nyüszít, mert ki akar jutni a kennelből. Ismételje meg ezt a folyamatot, és fokozatosan növelje a kennelben töltött időt az étkezések után.

Amikor kutyája már szívesen jár enni a kennelbe, kezdjen el vezényszavakat társítani – például „kennel” vagy „helyedre” – az ott töltött időhöz. Ehhez álljon a kennel mellé, és hívja oda a kutyáját. Használja a vezényszót, miközben egy jutalomfalatot tart a kezében. Ha kutyája bemegy, jutatalmazza meg őt és adja oda neki a jutalomfalatot.

Az ismétlés kulcsfontosságú a kennelhez szoktatás kezdetén. A kutyáknak rendszerességre van szükségük, és minél több időt tölt kedvence a kennelben, annál gördülékenyebb lehet a szoktatási folyamat. Érje el, hogy kutyája naponta 20–30 percet eltöltsön a kennelben, úgy, hogy közben nem látja Önt, mielőtt a következő lépésbe kezd.

3. lépés: Érje el, hogy kutyája még több időt töltsön a szobakennelben

Most, hogy már kutyája hajlandó rövidebb időre a kennelben maradni, megpróbálhatja ott hagyni akkor is, amikor elmegy otthonról. Ha kutyája nyüszít, az azt jelenti, hogy túl gyorsan haladt a szoktatási folyamatban. Ez esetben térjen vissza a 2. lépéshez, majd szép lassan ismételje meg újra a harmadikat.

Hazatéréskor ne köszöntse izgatottan kutyáját egy hosszabb kennelben eltöltött időt követően. A kutyája valószínűleg izgatott lesz, ha meglátja Önt, de ezt ne erősítse benne azzal, hogy hazatéréskor rögtön odarohan hozzá. Inkább várjon pár percet, tegye le a táskáját vagy vegye le a kabátját, és várja meg, míg kutyája egy kicsit lenyugszik, és csak utána menjen oda hozzá. Ezt követően nyugodtan engedje ki kedvencét a ketrecből.

Tippek a szobakennelhez szoktatáshoz

Mindig máskor legyen kutyája a szobakennelben

Ha csak akkor zárja be a kennelbe kutyáját, amikor elmegy otthonról, akkor kedvence a távollétéhez köthető negatív érzelmeket társíthatja a kennellel. Próbálja meg rávenni kutyáját, hogy menjen be a kennelbe pihenni, vagy küldje be, és adjon neki egy gumicsontot. Ez erősítheti kutyájában azt az érzést, hogy a kennel egy mókás és biztonságos hely számára.

Építse be a szobakennelt kutyája napi rutinjába

Zárja be kutyáját éjszakára, majd engedje ki reggel, hogy elvégezze dolgát és reggelizzen. Míg kutyája éjszaka a kennelben pihen, helyezze magához minél közelebb a kennelt, hogy kedvence véletlenül se érezze magát elszigetelve vagy büntetve. Ez a rutin és pozitív asszociáció sokat segíthet, amikor kutyájának a kennelben kell tartózkodnia az állatorvosnál tett látogatások és az utazások során.

Használja a kennelhez szoktatást a szobatisztaságra neveléshez

A kennelhez szoktatás egy nagyszerű eszköz lehet a szobatisztaságra neveléshez, viszont csak egyike a sok lépésnek, amely engedelmességhez és jó modorhoz vezet. Olvasson a kutya engedelmességről és az ehhez kapcsolódó kiképzésről, hogy kutyája azt követően is fejlődhessen, miután szobatiszta lett, és kennelhez szokott.

Megosztás