Kutyatartóknak

Megosztás

Tudja meg, mikor esedékes a kutyák oltása, miért fontos a rendszeres féreghajtás, illetve hogy mivel védekezhet a külső élősködők ellen!

Magunk és kedvencünk védelme érdekében kövessük az állatorvos utasításait a féreghajtás és a kullancsok elleni védekezés terén is.

Fajtatisztát vagy keveréket válasszak?

Ebben a vitában nem tudunk (és nem is akarunk) állást foglalni! Minden kutya egyformán értékes, mert értékét nem a pénzben kifejezett ára jelenti, hanem az általa adott őszinte szeretet, ami megfizethetetlen. Ha fajtatiszta kutyát választunk, és megbízható tenyésztőtől vesszük, akkor előre tisztában lehetünk azzal, hogy fog kinézni a kutyánk, és milyen személyiségjegyei lesznek. Viszont nagyon óvatosan válasszunk tenyésztőt, hogy elkerüljük a beltenyésztésből adódó problémákat.

Aki gyepmesteri telepről fogad be egy keverékkutyát (vagy fajtatisztát), az annak az állatnak az életét menti meg. Ez esetben viszont mindenképpen tisztában kell lennünk azzal, hogy a kutya esetleg sokáig olyan környezetben élt, ahol fertőző betegségeknek volt kitéve. Első utunk vezessen tehát az állatorvoshoz, és folyamatosan figyeljük a kutyát: az első gyanús jelre mutassuk meg az állatorvosnak. Azok a kutyák, amelyeket ennyire megtört az élet, erősen kötődhetnek gazdájukhoz, de sokáig tarthat, míg az összes negatív élményt elfelejtik. Nekik tehát a szokásosnál is több szeretetre és törődésre lehet szükségük, aminek aztán a többszörösét adhatják vissza.

Ajánlott oltási program kutyáknak – Kiskutyák oltási rendje

Semmiképpen ne vegyünk magunkhoz 6 hetesnél fiatalabb kutyát. Ha kölyökkutyát választunk, első lépésként ellenőrizzük, hogy milyen oltásokat kapott már meg. A kölyökkutyát vigye állatorvoshoz, aki meghatározza majd a szükséges oltásokat. A védettség eléréséig kövesse állatorvosa utasításait.

Mikrochip

A Tracer mikrochipet célszerű az oltásokkal együtt betetetni. A kutya 6–8 hetes korában ennek már nincs akadálya. A beavatkozás nem okoz nagyobb fájdalmat, mint az oltás. A chip adatait az állatorvos rögzíti a megfelelő internetes adatbázisban. Ne felejtsük el megadni a telefonszámunkat! Az adatokhoz csak az arra jogosultak ((állatorvosok, rendőrök) férhetnek hozzá, és csak baj esetén (ha elveszett a kutya) fogják ezt megtenni. Előre gondolnunk kell az ilyen esetekre, tehát az adatainkban történő bármilyen változást (gazdi személye, lakcím, telefon) azonnal jelentsünk be az állatorvosnak. A veszettség elleni oltás beadatásakor szánjunk arra időt, hogy ellenőriztessük adatainkat, és ha változás van, azt vitessük be az adatbázisba.

Féreghajtás

A kiskutyák még az anyaméhben vagy a szoptatás során megfertőződhetnek bélféreggel. A gazdiknak gondolniuk kell erre, és a tenyésztőnél (vagy a menhelyen) ellenőrizni kell, hogy kapott-e már a kiskutya féreghajtót. Ha nem, akkor a lehető legrövidebb időn belül az állatorvossal el kell végeztetni a kezelést. A kölyökkutyákat 2 hetes koruktól, majd az elválasztás után 2 hétig 14 naponként, majd 6 hónapos korig havonta kell kezelni.

Rendszeres féreghajtás mellett azonban biztosíthatjuk, hogy ez a probléma ne okozzon tüneteket. Az állatorvos utasításai szerint a féreghajtást magunk is elvégezhetjük otthon.

A kullancsok elleni védekezés

Magunk és kedvenc állatunk védelme érdekében kövessük állatorvosunk ajánlását, és a gyógyszertárban, állatpatikában vagy kisállat-kereskedésben kapható különféle készítmények közül rendszeresen alkalmazzuk a kullancs és bolha elleni készítményeket. A Kiltix nyakörv 7 hónapig védelmet nyújt a kullancsok és bolhák ellen, az Advantix pedig hatásos a bolhák, kullancsok, igazi szúnyogok, lepkeszúnyogok, szuronyos istállólegyek és szőrtetvek ellen akár 4 hétig. Ez utóbbi termék előnye, hogy kullancsölő hatása mellett a kullancsok megtapadása ellen is hathat (ún. repellens hatású). Ez azért fontos, mert a kullancsoknak nem adatik meg a lehetőség, hogy áldozatukba csípjenek, így valószínűsíthetően a gyorsan átjutni képes kórokozók sem kerülhetnek be a kutya szervezetébe. További előnye, hogy a kullancs és a bolha mellett egyes szúnyog- és légyfajok ellen is hatásos.

A bolhák – azonkívül, hogy megkeserítik kedvenceink életét – nyálukkal súlyos allergiás tüneteket, ekcémát is kiválthatnak kutyáinkon. Emellett a galandféreg köztigazdái is lehetnek. Bármennyire tisztán tartjuk is kutyánkat, megfertőződhet bolhákkal a fajtársakkal való játék vagy a séta során. A probléma azonban ma már kezelhető, illetve megelőzhető.

A kutya igényeinek megfelelően bolha- és kullancsirtó nyakörv (pl. a Kiltix) vagy spot on készítmény (cseppek, pl. az Advantix) hatásosan védhetik kutyáinkat a nemkívánatos élősködőkkel szemben. Célszerű olyan készítményt választani, ami nemcsak a bolhák, hanem a kullancsok ellen is hatékony védelmet nyújt. Ezek az élősködők ugyanis nemcsak kellemetlenséget jelentenek, hanem súlyos (akár halálos) betegségeket is terjeszthetnek. Ma már sajnos nagyon elszaporodtak a fertőzött kullancsok így a veszély egyre nagyobb. Azt sem lehet kijelentetni, hogy csak kullancsszezonban kell védekezni, ugyanis a melegebb telek miatt a kullancsszezon gyakorlatilag januártól decemberig tarthat.

Külső élősködők elleni kezelés

A kullancsok esetében a Magyarországon honos 42 fajból 6 veszélyezteti a háziállatokat (és az embert).

A kullancsok szerepe a fertőző betegségek kórokozóinak terjesztésében:

A kullancsoknak közel kétszáz fertőző betegség kórokozójának terjesztésében van szerepük. Ezek között vannak olyan mikroorganizmusok, melyek kizárólag emberi megbetegedést okoznak, mások kizárólag vadon élő állatokat támadnak meg, és vannak, amelyek kizárólag valamelyik háziállatfajt betegítik meg. Azok a kullancsfajok a leginkább figyelemre méltók, melyek emberre és állatra egyaránt veszélyes kórokozókat terjesztenek.

Az Advantix spot on (rácsepegtető oldat) recept nélkül is kapható. Keresse állatorvosánál, és az állatorvosi patikákban vagy az állatorvosi termékek forgalmazásával foglalkozó gyógyszertárakban.

Táplálék

Kutyáink imádhatják a házi kosztot, ami nem jelenti azt, hogy ez jót is tesz nekik. Vannak olyan élelmiszerek (pl. a csokoládé), amelyek egyenesen súlyos mérgek lehetnek kedvenceink számára. Célszerű kutyáinkat olyan tápokkal etetni, amiket kifejezetten az ő igényeiknek megfelelően fejlesztettek ki. Más és más igénye van egy növekedésben lévő kutyának, más egy ereje teljében lévőnek, és megint más egy idősebbnek. Ma már a tápok széles választéka áll a gazdik rendelkezésére. Ezek megvásárolhatók a szupermarketekben vagy az állatkereskedésekben. A kölyköket naponta háromszor, 6 és 12 hónapos kor között naponta kétszer, majd naponta egyszer kell etetni.

Egy-egy falatot kaphatnak a gazdi ételéből is (úgyis kikönyörgik), de a domináns a nekik megfelelő táplálék legyen.

Az adatok megfelelnek az Advantix és Kiltix tulajdonságainak összefoglalójában (SPC) leírtaknak.

Megosztás