Útmutató a kutya körmének levágásához

Megosztás

Sok kutyának rendszeresen kell vágni a körmét – itt összegyűjtöttünk minden ezzel kapcsolatos hasznos információt.

A kutyák körme ugyanolyan rendszeres ápolást igényel, mint a miénk. Hacsak kedvence nem tölt sok időt a szabadban, kemény vagy egyenetlen talajon (így természetes módon megrövidülnek körmei), valószínű, hogy rendszeresen vágni kell a körmét. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a kutyakörmök ápolásának miértjét és hogyanját, így amikor szüksége lesz rá, profi módon el tudja majd végezni vagy forduljon kutyakozmetikushoz vagy állatorvoshoz.

Miért kell levágnom a kutyám körmét?

Ugyanúgy, mint az emberek esetében, a kutyák körme is egész életük során folyamatosan növekszik. A háziasított kutyák több időt töltenek bent, így körmük nem kopik el természetes módon olyan gyorsan mint, ahogyan nő. Ha nem vágja le, a körmök berepedhetnek, eltörhetnek, és fájdalmat okozhatnak a kedvencének.

Mikor kell levágnom a kutyám körmét?

Általában a kutyák körmét akkor kell levágni, amikor már a földhöz érnek. Ha hallja, hogy kutyája minden lépésnél kopog, valószínűleg elérkezett a körömápolás ideje. Az, hogy a kutya körmei mikorra nőnek meg ennyire, főként a környezetétől és életstílusától függ – egy járdán sétáló városi kutya körmei természetes módon rövidebbek maradnak, mint egy lakásban élőé, vagy amelyik több idő tölt puha talajon.

Jó ötlet már korán rászoktatni a kutyát a körömápolásra, így jobban fogja viselni a rutint.

Vágni vagy reszelni?

Többféle eszköz létezik a kutyák körmének ápolására, amelyek általában három csoportba oszthatóak:

Körömvágók: a kutyák körmének ápolásához használt leggyakoribb eszközök az erős, ollószerű körömvágók. Többféle stílusban kaphatók, így biztosan megtalálja azt, amelyik leginkább illik Önhöz és kutyájához.

Guillotine stílusú körömvágó: amint a név sugallja, ezek az eszközök egyetlen pengét tartalmaznak, amellyel levágható a kutyák körmeinek vége. Könnyebben kezelhetők, mint a körömvágók, de általában nem olyan erősek, ezért használatuk a kisebb, vékonyabb körömmel rendelkező kutyákhoz ajánlott.

Körömreszelők: különféle körömreszelők és körömcsiszolók állnak rendelkezésre a kutyák körmének ápolásához. Ezekben általában egy kis forgó kerék van, amely lecsiszolja vagy lereszeli a körmöket.

Milyen más eszközökre lesz szükségem?

Néhány más dologra is szüksége lesz.

Vérzéscsillapító por: állatgyógyászati termékeket árusító helyeken beszerezhető, gyógyhatású készítmény. Készítse elő arra az esetre, ha a kutya körmei vérezni kezdenének (ez azt jelenti, hogy belevágott az élő részbe – erről alább részletesebben is szó lesz).

Jutalomfalatok: készítsen elő néhányat, hogy megkönnyítse a kedvence számára a körömvágási műveletet. Ez főleg akkor jön jól, ha véletlenül sérülést okoz számára.

A körömvágás általában nem a kutyák kedvenc foglalkozása, ezért jutalmazza meg együttműködésüket jutalomfalattal és megnyugtató simogatással.

Hogyan vágjam le a kutyám körmét?

Miután előkészített minden eszközt, nekiláthat a körömvágásnak. Válasszon egy megfelelő időpontot, amikor a kutya nyugodt, például étkezés vagy séta után, majd kövesse az alábbi egyszerű lépéseket:

1. Fogja meg és tartsa meg a kutya az egyik mellső mancsát

Kezdje a mellső mancsokkal. Fogja meg az egyiket határozottan, de óvatosan, és döntse el, hol fogja a körmöt levágni.

2. Vágja le a körmöt úgy, hogy elkerülje az élő részt

Vágja le a körmök végét. A körömvágást mindig fentről lefelé haladva végezze, és próbáljon a körmökre merőlegesen vágni, hogy a levágott körmök ne maradjanak élesek.

A kutyák körmének belsejében élőrész található, idegekkel és erekkel. Ebbe nem szabad belevágni, mivel vérezni fog, és kellemetlen érzés a kutyának. Ha kutyája körme fehér, az élő rész halványpiros vonalként látható benne. Az élő résztől legfeljebb 2 mm-es távolságban vágjon.

Ha kutyája körme fekete, sajnos az élő rész nem látható. Semmi baj: a körömvágáskor figyelje, hogy az újonnan levágott részben lát-e egy sötét foltot – ott kezdődik az élő rész.

Ha nem biztos a dolgában, mindig jó ötlet kicsit kevesebbet levágni – később mindig utánaigazíthat. Ha kutyája körme fekete, és/vagy nagyon bizonytalan a helyes eljárásban, vigye a négylábút kutyakozmetikushoz vagy állatorvoshoz.

Mi történik, ha véletlenül belevágok az élő részbe?

Ne essen pánikba, hiszen néha történnek balesetek. Tegyen vérzéscsillapító port a megsérült körömre, amíg a vérzés eláll, és vigasztalja kedvencét rengeteg finomsággal és megnyugtató simogatással. Ha aggódik, és nem szeretné folytatni a körömvágást, forduljon kutyakozmetikushoz vagy állatorvoshoz.

3. A hátsó mancsok körmeinek levágásához fektesse a kutyát az oldalára

Ez megkönnyíti a mancsok elérését és megtartását.

4. Amint befejezte, jutalmazza meg a kutyát jutalomfalattal és nyugtató simogatással

Mivel a körömvágást rendszeresen el kell végezni, ezért érdemes jó élménnyé tenni a kedvence számára. Amikor befejezte a körömvágást, jutalmazza az együttműködést jutalomfalattal és megnyugtató simogatással.

Félek a körömvágástól, vagy nem szeretem

Ne aggódjon! Rengeteg szakember/ professzionális kutyamanikűrös és állatorvos van, aki kedvező áron le tudja vágni a kutya körmét.

Aggódik kutyája körmei miatt?

Ha úgy látja, hogy kutyája körmei fájdalmat vagy kellemetlenséget okoznak neki, forduljon állatorvoshoz.

Megosztás