Bolhanyál-allergiás dermatitis kutyáknál és macskáknál

Megosztás

A bolhanyál-allergiás dermatitis a kutyák és macskák egyik gyakori bőrbetegsége.Olvassa el, miről lehet felismerni, mi a megfelelő gyógymód, és mindenekelőtt hogyan lehet megelőzni.

A bolhacsípések során a házi kedvencek bőre érintkezésbe kerül a bolhanyállal, amelyre némelyik kutya vagy macska idővel allergiássá válhat. Ez az allergiás reakció az úgynevezett bolhaallergiás bőrgyulladásban nyilvánul meg.

A bőr allergiás eredetű gyulladása legtöbbször az egy éven felüli állatokat érinti, és általában olyan kutyáknál és macskáknál fordul elő, akik eleve hajlamosak bőrgyulladásra.

A bolhaallergiás bőrgyulladásban szenvedő állatok sebesre vakarhatják, harapdálhatják vagy nyalogathatják a bőrüket, a sérült bőr pedig könnyen felülfertőződhet.

Hogyan néz ki a bolhaallergiás dermatitisz?

A betegség legfőbb tünete kutyáknál és macskáknál az intenzív viszketés, ám az alábbi jelek is árulkodók lehetnek.

  • Az állat nyugtalanul viselkedik, szemmel láthatóan nem érzi jól magát.
  • Sok időt tölt tisztálkodással, rágcsálja, harapdálja, nyalogatja magát, sokat vakarózik, vagy gyakran dörgölőzik különféle tárgyakhoz.
  • A szőre helyenként barnásra színeződik a sok nyalogatástól. Ez fehér szőrű állatokon különösen feltűnő lehet.
  • A bőr elváltozásai kutyáknál: szőrvesztés, pörkök megjelenése, kivörösödött vagy sötétebb bőr, megvastagodott bőr, önkárosító karmolások vagy sebek jellemzően a test hátsó felén, a farok tövénél, a combok és a has tájékán.
  • A bőr elváltozásai macskáknál: szőrhullás és pörkök megjelenése jellemzően a test hátsó részén (a hason és a háton), a combok belső és külső felületén, a nyak hátoldalán és ritkábban a fejen.
  • Fontos ellenőrizni, hogy vannak-e kivörösödött, nyirkos területek az állat bőrén, mert ezek szoktak szörnyen viszketni, és fennáll a veszély, hogy a vakarózás, harapdálás stb. hatására a bőr előbb-utóbb megsérül. A bőr sérülései pedig másodlagos fertőzésekhez vezethetnek.

Milyen kezelést kíván a bolhaallergiás dermatitisz?

Ha az a gyanúja, hogy kutyája vagy macskája bolhacsípés által előidézett allergiás dermatitiszben szenved, vigye el az állatorvosához vizsgálatra. A rendelőben átvizsgálják a kutya szőrét, hogy rábukkanjanak a betegség kiváltó okára, vagyis a bolhákra, és lehet, hogy különféle vizsgálatokra is sor kerül: elemezhetik a megtalált bolhákat, bőr- és vérteszteket rendelhetnek el.

Mindössze egyetlen bolha csípése elég ahhoz, hogy intenzív vakarózást váltson ki az allergiás állatból, és nem megy ritkaságszámba, hogy az állatorvos úgy állítja fel a bolhaallergiás dermatitisz diagnózisát, hogy bolha vagy bolhaürülék nem található az állaton. 

A bolhaallergiás dermatitisz diagnózisát és kezelését kizárólag állatorvos állapíthatja meg!

Megosztás