Leishmaniózis: ismerje fel a figyelmeztető jeleket

Megosztás

Ha gyakran utazik kutyájával mediterrán országokba, kedvencét a leishmaniózis veszélyeztetheti.

A leishmaniózis vagy leishmaniasis egy olyan betegség, amely gyakran előfordul a Földközi-tenger térségében, így például Spanyolországban, Portugáliában, Dél-Franciaországban, Olaszországban vagy Görögországban. Manapság négylábú társunkkal könnyebben utazhatunk Európában, ezért tisztában kell lennünk a leishmaniózis kutyákra gyakorolt hatásaival és a tünetek felismerésével.

Kutyájával együtt utazni nagyszerű élmény lehet. Nem kell kutyapanzióra költenie, nem kell azon aggódnia, hogy kedvence magányosnak érzi magát, és a nyaraláson készült fotók is sokkal jobban mutatnak. A dolog hátulütője viszont az, hogy kutyája ezáltal olyan parazitáknak és élősködőknek lesz kitéve, amelyek miatt egyébként otthon nem kellene aggódnia.

A leishmaniózis is ezek közé sorolható: meleg éghajlatú helyeken előfordulhat, ugyanis a betegséget okozó parazitát (Leishmania infantum) a lepkeszúnyog terjeszti. A nőstény lepkeszúnyog (a közönséges szúnyoghoz hasonlóan) többször megszúrja áldozatát, táplálkozik a fertőzött állat véréből, és továbbviheti az így felszedett parazitát a következő kiszemeltre.

A leishmaniózis a tünetek alapján lehet zsigeri, „viszcerális”, vagy okozhat bőrproblémákat; vagyis a kutya különböző módokon kerülhet veszélybe. Íme néhány a leggyakoribb tünetek közül:

Bőrproblémák

A bőrt érintő leishmaniózis jellemző tünetei a kérges, viszkető, töredezett bőr és a kopaszság, szőrhullás. Ez leggyakrabban a kutya szája, orra, füle, szeme körül, vagy a térdeinél és könyökénél fedezhető fel. Az orr és a talppárnák szöveteinek megvastagodása, megkeményedése észlelhető, ezt hiperkeratózisnak nevezik. Egy fertőzött kutya szőrzete jellemzően rossz állapotú, és a bőr töredezettsége miatt vérzések is kialakulhatnak nála. Valójában minden leishmaniózisban szenvedő kutyánál kialakul a betegség zsigeri formája, és legtöbbjük bőrön is jelentkezik.

Fogyás és rossz étvágy

A zsigeri leishmaniózis a belső szerveket érinti, és a kutya el kezd lefogyni, illetve az általános állapota nagyon rossz lehet. A kutyák nyirokcsomói megduzzadhatnak, megnagyobbodhatnak a lépük, és ez veseelégtelenséghez vezethet. Izomfájdalom, ízületi gyulladás és a herék duzzanata is jelen lehet. A szervkárosodás tünetei között szerepel a fogyás, a súlyos étvágytalanság és a krónikus hasmenés. Kezelés nélkül a leishmaniózis halálos kimenetelű is lehet.

Duzzadt ízületek

A fertőzött kutya ízületei vagy lábai megduzzadhatnak; ezért a gyulladásos ízületi gyulladásban szenvedő fertőzés kockázatának kitett kutyákat leishmaniózisra ellenőrizni kell.

ez lázzal és feltűnő gyengeséggel járhat együtt. A leishmaniózis komplikáltsága abban rejlik, hogy a betegség több hónapig vagy akár évekig is lappanghat a kutya szervezetében, egyértelmű tünetek megjelenése nélkül. Egyes kutyák jobban, míg mások kevésbé képesek a betegség ellen védekezni. Nem lehet előre tudni, melyik kutya hogyan fog megbirkózni a fertőzéssel.

Megelőző taktikák

Több különböző módon is védekezhet a fertőzés ellen. Javasolt a lepkeszúnyog csípésének kockázatát csökkenteni engedélyezett, repellens termékek használatával, valamint kutyák számára engedélyezett termékek használatával A lepkeszúnyogok alkonyatkor és napkeltekor a legaktívabbak, így kerülje az esti sétákat – különösen erdős területeken, parkokban, kertekben, valamint ne hagyja kutyáját a szabadban aludni a nyaralás alatt.

A leishmaniózis megállapítása nehéz, így ha úgy véli, hogy kutyáját lepkeszúnyog csíphette meg, vagy leishmaniózisra utaló tüneteket észlel, mindig konzultáljon állatorvosával.

Tervezzen előre, hogy a következő vakáción is a teljes család részt vehessen.

Tudta?

A leishmaniózist nőstény lepkeszúnyogok terjesztik (a hímek nem csípnek). A nőstények a petéiket folyópartok közelében lévő sziklákra rakják. A lárvák kikelnek és nyálkás selymet bocsátanak ki, amellyel a sziklához rögzítik magukat.

Itt még többet olvashat arról, hogyan utazzon kutyájával.

Megosztás